top of page

Пропаганда здорового способу життя з раннього дитинства

Здоровий спосіб життя - це і правильний режим сну і неспання, і правильне здорове раціональне харчування, і здорові звички, такі як зарядка, чистити зуби вранці і ввечері, обмеження перегляду телевізора і роботи з гаджетами. Також до здорового способу життя можна віднести регулярні активні прогулянки на свіжому повітрі.

Будемо вважати, що з режимом сну  у вас все в порядку: ви не трудоголік і не геймер, що просиджує за комп'ютером ночі безперервно. І звичка чистити зуби у Вас з раннього дитинства, і, безумовно, дитина перейме її у Вас, як тільки навчиться тримати в руках ложку.

Як бути зі здоровим харчуванням?

Багатьох ця фраза лякає, адже здається, що практично все, що можна вважати здоровим харчуванням, несмачно. Це повна відмова від чіпсів, коли, жуйок, солодкого, жирного і так далі. Зараз існує багато теорій здорового харчування, але давайте будемо дотримуватися для початку тих, які рекомендує МОЗ. А це всього-на-всього:

- обмеження фаст-фуду і сухих перекусів. Тобто, намагайтеся їсти вдома і вчасно, тоді Вам не доведеться купувати булки, чіпси і інше, перебуваючи на вулиці - адже Ви ситі і  думка купувати їжу у Вас навіть не виникне.

- раціональне харчування. Це означає, що Ви повинні їсти в невеликих кількостях хоча б один раз в тиждень і рибні страви, і м'ясні, і каші, і як можна частіше - овочі і фрукти. Також обов'язкові молочні продукти. Ви не любите їжу з цих інгредієнтів? Тобто, Ви просто ще не знайшли блюдо, яке б Вам сподобалося. Наприклад, зараз в магазинах дуже великий вибір риби, і якщо Ви докладете трохи зусиль, то напевно знайдете рибну страву, яке Вам припаде до душі. Багато хто не любить сир. Але зате як смачні з нього чизкейки! Вони ніжні і повітряні, і навіть не завжди можна здогадатися, що це - сирне блюдо. І смачно, і корисно.

- збалансоване харчування. У домашніх умовах, напевно, важко домогтися ідеально збалансованого харчування, і ця фраза означає всього лише, що потрібно чергувати продукти, робити меню якомога більш різноманітним, обов'язково їсти овочі та фрукти (їх в раціоні повинно бути більше за все), каші, щодня вживати білкові продукти і трохи - жири.

10 принципів здорового харчування для кожного

Здорове харчування для дітей: особливості та поради для батьків

Раціон для здоров’я дитини грає надзвичайно важливу роль, адже саме з їжі зростаючий організм бере необхідні нутрієнти. Тому важливо щодня формувати збалансоване меню, щоб малюк наїдався, знайомився з різними продуктами і не мав дефіциту у поживних речовинах. В процесі дорослішання дитина частіше буде їсти поза домом: в школі або садочку, у гостях, в літньому таборі тощо. Тому потрібно не просто забороняти дитині певні страви, а навчити її самостійно розуміти базові властивості продуктів та обирати більш корисні, якісні та здорові варіанти. Важливо прив’язати дитині здоровий інтерес до їжі, допомогти їй зрозуміти, які продукти їй смакують, давати вибір і підтримувати ініціативу. Так батьки закладуть основи здорової харчової поведінки і знизять ризик її розладів у майбутньому.

10 принципів здорового харчування

  • Не пропускати основні прийоми їжі 

Важливо рівномірно розподіляти кількість спожитого протягом дня та не заміняти сніданок, обід та вечерю невеликими перекусами. Ваша тарілка має мати достньо білків, жирів, вуглеводів та клітковини у вигляді овочів та зелені і тоді ви відчуватимете довготривалу ситіть. Тому якщо помічаєте за собою тягу до солодкого та частих перекусів серед дня, переконайтеся, що споживаєте достатньо їжі на основних прийомах. Якщо ви ведете активний спосіб життя і відчуваєте потребу в перекусах – вони можуть поповнювати запас енергії протягом дня, але не бути основним її джерелом.

  • Щодня включати в меню велику кількість фруктів і овочів

Лікарі та нутриціологи радять вживати принаймні 5 видів фруктів та овочів на день. Вони багаті на вітаміни вітаміни А, С, Е, фолієву кислоту, залізо, магній, цинк та калій. Клітковина з цих продуктів стимулює моторику кишківника, виводить токсини та сприяє насиченню. Фрукти краще вживати в першій половині дня, а на вечерю варто обирати термічно оброблені овочі – варені, тушені або запечені. 

  • Вживати різноманітні джерела білків

Особливо важливо додавати в раціон не тільки білки тваринного походження (яйця, м’ясо, риба, молоко), а й рослинного. Вони містяться в бобових, сої, тофу, темпе, горіхах, насінні, кіноа, шпинаті, амаранті, гречці та інших продуктах. Наприклад, протеїнові батончики FIZI готуються з горіхів та ізоляту горохового протеїну, завдяки чому вони є чудовим джерелом додаткового білка.

  • Надавати перевагу ненасиченим жирам

Не вся жирна їжа призводить до набору ваги та проблем з травленням. Справді, насичені жири, які містяться в деяких оліях, м’ясі та молочних продуктах, можуть спричиняти жирові відкладення в кровоносних судинах, тому повинні становити менше 6% вашого щоденного споживання калорій. Наш орагнізм потребує саме ненасичені жири, адже вони знижують в’язкість крові та рівень холестерину в ній. Крім того, ненасичені жири можуть допомогти вам засвоїти деякі вітаміни, такі як A, D, E і K. Які ж продукти багаті на ненасичені жири? Здебільшого це продукти рослинного походження: авокадо, горіхи, гарбузове, кунжутне та соняшникове насіння, оливкова олія і оливки. Також деякі види риби є якісним джерелом ненасичених жирів – наприклад, лосось, тунець і анчоуси.

  • Намагатися уникати або звести до мінімуму вживання «пустих калорій»

Це солодощі, снеки, алкоголь, фастфуд, газовані напої і соуси. Такі продукти не приносять користі, але значно підвищують загальну калорійність страв. «Порожні» калорії можуть забезпечити негайну енергію, але на цьому все – вони не допоможуть зміцнити м’язи, не забезпечать організм вітамінами чи мінералами, не залишать після себе відчуття ситості. Краще уникати таких продуктів і заміняти їх більш корисними, які окрім калорій та цукру містять і поживні речовини.

  • Контролювати кількість вжитої солі – не більше 6 г на добу (1 чайна ложка)

Занадто багато солі в раціоні може призвести до набряків, здуття живота, набору ваги та навіть більш серйозних наслідків – інсульту, хвороб серця та високого кров'яного тиску. Набільше вміст солі приховано в готових приправах і соусах, рибних та м’ясних косервах, а також снеках: чипсах, сухариках, крекерех, попкорні, локшині швидкого приготування. Як і з прихованим цукром, варто уникати таких продуктів і надавати перевагу їжі без попередньої обробки.

Здорове харчування для дітей: особливості та поради для батьків.

Раціон для здоров’я дитини грає надзвичайно важливу роль, адже саме з їжі зростаючий організм бере необхідні нутрієнти. Тому важливо щодня формувати збалансоване меню, щоб малюк наїдався, знайомився з різними продуктами і не мав дефіциту у поживних речовинах. В процесі дорослішання дитина частіше буде їсти поза домом: в школі або садочку, у гостях, в літньому таборі тощо. Тому потрібно не просто забороняти дитині певні страви, а навчити її самостійно розуміти базові властивості продуктів та обирати більш корисні, якісні та здорові варіанти. Важливо прив’язати дитині здоровий інтерес до їжі, допомогти їй зрозуміти, які продукти їй смакують, давати вибір і підтримувати ініціативу. Так батьки закладуть основи здорової харчової поведінки і знизять ризик її розладів у майбутньому.

Правила здорового способу життя

Здоров'я - це здоровий спосіб життя, який має на меті збереження здоров'я людини, запобігання захворювань. Здоровий спосіб життя базується на семи основних правилах:

1. Фізична активність. Звичайно, це означає не професійний спорт, а просто щоденні фізичні навантаження. Наприклад, відвідування фітнес-центрів чи танцювальних студій. Плавання, велосипед та прогулянка на свіжому повітрі також підійдуть. Мінімальна кількість кроків на день становить 10 тисяч.

2. Збалансоване харчування. Багато людей через роботу, освіту та брак часу переходять на систему швидкого харчування, тобто замінюють приготування на фастфуд. Здоров'я забезпечує правильне харчування, яке складається з вживання здорових продуктів, збагачених вітамінами. Це овочі, фрукти, м'ясо та молочні продукти, риба, різноманітні зернові. Важливо часто харчуватися (4-5 разів на день) і невеликими порціями. У раціон включати тільки легку їжу, наприклад, салати, супи, каші. Також важливо дотримуватися дієти та пити негазовану  воду, яку потрібно вживати не менше 1,5 літра на день. Чай, кава, супи не рахуються!

3. Гігієнічний догляд. Здавалося б, цей пункт не потребує пояснень, але багато хто вважає, що гігієна - це лише миття рук та чищення зубів. Це також включає особисту харчову гігієну (крім чіпсів та крекерів ), гігієна одягу та взуття (речі мають бути охайними), домашня гігієна, що означає регулярне наведення порядку та збереження чистоти.

4. Повний сон. В ідеалі людина повинна лягати спати в один і той самий час кожного дня, тобто дотримуючись режиму. Сон дорослого має бути не менше 7 годин, сон дитини - 8 годин. Перед сном рекомендується за дві години до сну прогулятися в повітрі. Це допоможе вам розслабитися і повністю заснути.Також радимо не їсти важку їжу на ніч. Максимальна температура в приміщенні має бути +18 градусів. У найтеплішу пору року можна залишити вікна відкритими для свіжого повітря. Також важливо провітрювати свій дім протягом 20 хвилин 3 рази на день.

5. Оздоровчі процедури . З допомогою  оздоровлення можна уникнути багатьох хвороб і зберегти працездатність на довгі роки. Особливо важливу роль у запобіганні застудних захворювань має загартовування. Що знижує кількість застудних захворювань у 2-4 рази, а в деяких випадках допомагає позбутися їх взагалі. Основні умови - системне виконання процедур загартовування та поступове їх збільшення .

6. Відмова від шкідливих звичок. Шкідливі звички включають, зокрема, зловживання алкоголем та курінням. Які негативно впливають на здоров'я людини, чинять руйнівний вплив на організм і викликають різні хвороби. Куріння тютюну - одна з найпоширеніших шкідливих звичок. З часом це викликає фізичну та психічну залежність. Перш за все, від тютюнового диму страждає легенева система, знищуються захисні механізми легень.

Алкоголь має руйнівний вплив на всі системи та органи. Вражає мозок, серце, печінку, підшлункову залозу, нирки. Це також має шкідливий вплив на психологічне здоров'я людини. Розвивається не тільки фізична, але й психологічна залежність.

7. Здоровий психологічний та емоційний стан. Це залежить від стану мозку і характеризується рівнем і якістю мислення, розвитком уваги і пам'яті, ступенем емоційної стабільності, розвитком сили волі. Простіше кажучи, це досягається тоді, коли людина чимось захоплюється: у неї є улюблена робота, цікаве хобі, вона ставить перед собою нові цілі, відчуває себе потрібною.

         Здоровий спосіб життя - це не модний тренд, не приємне хобі, а шлях, яким має намагатися йти кожна людина.

bottom of page